Fra affald til ressourcer - sammen om en mere bæredygtig hverdag. Tekstil (2:3)
- Tid
- 10:00 - 12:00
- Sted
-
Nexø Bibliotek
Kildestræde 20,
3730 Nexø
Bibliotek
Nexø BibliotekHvad sker der egentlig med tøj og tekstiler, når vi afleverer det til genbrug? Og hvordan kan vi passe bedre på det, vi allerede har?
Sammen undersøger vi forskellige tekstiler og bliver klogere på materialer, genbrug, genanvendelse og de mange muligheder for at forlænge tøjets levetid.
Undervejs forbinder vi det kreative arbejde med tekstiler til gode ideer til, hvordan gammelt tøj og andre tekstiler kan få nyt liv i stedet for at blive til affald. Ideerne er blandt andet inspireret af erfaringer fra BOFAs projekt, HEPHAESTUS, hvor kunsthåndværkere arbejder med genbrug.
Der er god tid til samtale, og biblioteket præsenterer inspirerende bøger, hvis du vil vide mere om genanvendelse, ressourcer og en mere bæredygtig hverdag.
Du behøver ikke deltage i alle 3 arrangementer.