Børn

Kom og mød Bamse, Orm og Børste

Bamse, Orm og Børste er flyttet ind på børnebiblioteket i Rønne.

Af Monica Severin

Tag de yngste i hånden og slå jer ned på det magiske læsetæppe i børnebiblioteket hvor Bamse, Orm og Børste venter på at få fortalt gode historier. Her kan I hygge med højtlæsning og gå på opdagelse i Minisjangs Kæmpestore Sprogkasse.
Læs alle de gode billedbøger om Børste og hans venner, som I selvfølgelig også kan finde og reservere her på siden.

Minisjangs Kæmpestore Sprogkasse er udviklet i et samarbejde mellem DR, Trygfondens Børneforskningscenter og Bibliotekerne. 
Måske har du set, at dit barns institution har fået en kasse? Hvis du gerne vil kunne tale med om de oplevelser, som dit barn får med kassen, kan du finde en række tips til, hvordan man som forælder kan tale ind i universet.
Hop ind på læsesporet.dk og find meget mere.

I øvrigt var børnebibliotekarerne Lea og Monica heldige at få lov til at hilse på Orm, da de for nyligt var på temadag, og de skulle hilse og sige, at selvom den er lidt genert, er den rigtig sød og stillede gerne op til et foto.

Lea og Monica var heldige at møde Orm
Lea og Monica var heldige at møde Orm