Børnenes grundlovsdag
Grundlovsdag er det danske demokratis fødselsdag og samtidig vores nationaldag, men det er ikke en dag, der bliver fejret med pomp og pragt, som mange andre landes nationaldag.
Af Monica Severin
Det vil projektet GRUNDLOVSFESTEN gerne lave om på, de mener nemlig at grundlovsdag skal gøres meget mere festlig, og på den måde medvirke til at børn engagerer sig i demokratiet.
Projektet kører i perioden 2024-2027 og ønsker at involvere skoler, biblioteker, boligforeninger og kulturinstitutioner til at holde grundlovsfester sammen med børn.
På Rønne Bibliotek i børneafdelingen kan I lige nu finde en lille udstilling med bøger, hvor I kan blive klogere på grundloven, og vil I gerne have endnu mere viden, så smut over på Faktalink, hvor I finder gode, uddybende artikler om emnet, samt links til videre læsning.
En opfordring herfra er også at smutte ind på grundlovsfesten.dk og finde inspiration til at holde jeres helt egen fest derhjemme eller i klassen.