Litteratur

Mini-festival på vej: Dostojevskij-dage – Hvide nætter og mørke drømme

Med støtte fra Kulturugen og Statens Kunstfond inviterer biblioteket til en mini-festival med titlen 'Dostojevskij-dage – Hvide nætter og mørke drømme'. Også for dig som blot er nysgerrig, men aldrig har læst forfatteren før.

Af Marie Wildt

Under titlen Dostojevskij-dage – Hvide nætter og mørke drømme mødes litteratur, filosofi, musik og scenekunst i en undersøgelse af et forfatterskab, der mere end 140 år efter forfatterens død fortsat taler med foruroligende styrke til det moderne menneske. Tirsdag d. 15.-16.-17. september på Rønne Bibliotek.

Dostojevskij tilhører verdenslitteraturen, men mødet med ham behøver ikke begynde med hundredvis af læste romansider eller et indgående kendskab til russisk litteraturhistorie. Det kan begynde med en stemme, der læser en passage højt. Med et spørgsmål fra et foredrag. Med en skuespiller på en scene.

Døren til Dostojevskij står med andre ord åben – både for den, der allerede kender hans verden, og for den, der endnu aldrig har sat sin fod i den.

Oplæsning, foredrag og teater

Du behøver imidlertid ikke at have læst Brødrene Karamazov for at træde indenfor. Dostojevskij-dagene er tænkt som en åben invitation til såvel den nysgerrige novice som den velbevandrede læser. Ingen forkundskaber er nødvendige. Gennem oplæsning, foredrag og teater åbnes forskellige veje ind i forfatterskabet, så både førstegangslæseren og den mangeårige Dostojevskij-kender kan gå derfra med nye perspektiver.

For selv om Dostojevskij skrev i det 19. århundredes Rusland, er de spørgsmål, han stiller, vanskelige at henlægge til fortiden. Hvad sker der med mennesket, når de gamle sandheder mister deres kraft? Hvad stiller vi op med friheden, når den også rummer muligheden for at ødelægge os selv? Og hvor finder mennesket håb i en verden præget af ensomhed, fremmedgørelse og moralsk splittelse?

Hos Dostojevskij står mennesket bestandigt på tærsklen: mellem tro og tvivl, kærlighed og selvdestruktion, skyld og forløsning, drøm og virkelighed. Det er denne spænding, titlen Hvide nætter og mørke drømme peger mod – fra de melankolske nattevandringer i den unge Dostojevskijs Sankt Petersborg til de store romaners plagede, søgende og undertiden dæmoniske skikkelser.

Praktisk information

Tirsdag 15. september 2026, kl. 19–20.30: Oplæsning
Litterær oplæsningsaften med Mathias Valdemar Løffgren, Dorthe Møller Paulsen og Marie Wildt.

Onsdag 16. september 2026, kl. 19–21: Foredrag
Melankoli, dæmoni og kristendom hos Dostojevskij – foredrag ved Benjamin Boysen.

Torsdag 17. september 2026, kl. 19–20: Teater
Dostojevskijs Et latterligt menneskes drøm – teaterforestilling med Viktor Melnikov og Adam Ørvad.

Læs om tilmelding nedenfor.

Det er gratis at deltage. Husk Kulturugearmbånd.