Glædelig Valentinsdag
Glædelig Valentinsdag

Valentinsdag i rummet

14.02.22
Kærligheden er overalt - også langt ude i rummet.

Så du kan sagtens tage afsted og fejre Valentinsdag langt herfra,  derude i deep space...

Flere og flere science fiction-romaner og -film har i de sidste par årtier haft kærligheden som tema.

Se et udvalg af dem herunder - og god Valentinsdag fra dit bibliotek!

[Oprindeligt skrevet af Vejle Bibliotekerne]

Se et udvalg her
Kate Ling: Under ensomme stjerner GennemseGennemse
  • Bog

Under ensomme stjerner

Af Kate Ling (2017)
Science fiction. 16-årige Seren er født på rumskibet Ventura. Rumskibet er på en 360 år lang mission, hvor alt er und...
Læs mere
GennemseGennemse
  • Dvd

Passengers (Ved Morten Tyldum)

Af Morten Tyldum, Jon Spaihts, Rodrigo Prieto (2017)
Jim Preston er på vej til koloniplaneten Homestad II med stjerneskibet Avalon, da en teknisk fejl vækker ham af hans ...
Læs mere
GennemseGennemse
  • Ebog

Nightchaser : Nightchaser series, book 1

Af Amanda Bouchet (2019)
Summary: Fans of Firefly and Star Wars can't help but fall for this sexy new paranormal romance from the author ...
Læs mere
GennemseGennemse
  • Bog

Jeg er nummer fire

Af Pittacus Lore (2013)
Science fiction. 15-årige John Smith er sammen med andre flygtninge ankommet til Jorden fra planeten Lorien, der er b...
Læs mere
GennemseGennemse
  • Dvd

Oblivion

Af Joseph Kosinski, Karl Gajdusek, Michael Arndt, Claudio Miranda (2013)
Jorden er lagt øde efter en tilintetgørende atomkrig. Mennesket bor på en fjern rumstation, men har stadig brug for l...
Læs mere
GennemseGennemse
  • Ebog

Starbreaker : Nightchaser series, book 2

Af Amanda Bouchet (2020)
Summary: In this thrilling and sexy sci-fi fantasy romance from USA Today bestselling author Amanda Bouchet, a space ...
Læs mere
GennemseGennemse
  • Bog

Den første stjerne

Af Line Kyed Knudsen (2021)
Titan og Vega er begge kommet ombord på rumstationen Ikaros i forsøget på at redde Jorden. Hæsblæsende science fictio...
Læs mere
GennemseGennemse
  • Ebog

Aurora rising : The aurora cycle, book 1

Af Amie Kaufman (2019)
Summary: NEW YORK TIMES BESTSELLING SERIES • From the internationally bestselling authors of the Illuminae Files c...
Læs mere
GennemseGennemse
  • Bog

Klara og solen : roman

Af Kazuo Ishiguro (2021)
Fremtidsroman. Klara er en KV (Kunstig Ven) af en lidt ældre model, men uhyre observant, hjælpsom og intelligent, båd...
Læs mere
GennemseGennemse
  • Ebog

The other side of the sky

Af Amie Kaufman (2020)
Summary: "Amie Kaufman and Meagan Spooner prove they are two living goddesses of writing, creating two compellin...
Læs mere
GennemseGennemse
  • Ebog

Cinder : The lunar chronicles, book 1

Af Marissa Meyer (2012)
Summary: A forbidden romance. A deadly plague. Earth's fate hinges on one girl . . . CINDER, a gifted mechanic ...
Læs mere
GennemseGennemse
  • Dvd

Interstellar

Af Christopher Nolan, Jonathan Nolan, Hoyte van Hoytema (2015)
I en nær fremtid er jordens ressourcer ved at være opbrugte. Den pensionerede pilot Coop bliver bedt om at tage på en...
Læs mere